Candidates qualify for political office in Vermilion Parish
On Wednesday, several candidates signed up as qualifying for the Nov. 6 elections.
Qualifying will end Friday afternoon. Those interested in qualifying can do so Today until 4:30 p.m. in Vermilion Parish Clerk of Court Diane Meaux Broussard’s office. That office is located on the first floor of the Vermilion Parish Courthouse in downtown Abbeville.
Elections will include each of the eight district seats on the Vermilion Parish School Board.
There will be municipal races for Mayor, Chief of Police and Council members in the Town of Erath, the Town of Gueydan and the Village of Maurice.
There will be an election for Justice of the Peace for Ward 1 (Erath area).
Vermilion Parish voters will see a statewide race for Secretary of State and a race for U.S. Representative for the 3rd District as well as a multi-parish election for judge on the 3rd Circuit Court of Appeals.
The following candidates have filled out paper work to qualify as of Wednesday:
Town of Erath
Mayor
• John Earl LeBlanc
• Taylor Mencacci
Chief of Police
• Bart Bouillion
• Anna LaPointe
Aldermen
• Scott Antoine Bernard
• Jason Connor
• Robert “T-Bob” Domingues
• Earl “Boo” Landry
• Michael “Mike” Richard
• Robert B. Vincent
Town of Gueydan
Mayor
• Jude Reese
• Chris Theriot
Chief of Police
• Virgie C. LeMaire
• Tony Stelly
• Shawn Theriot
• Lori Touchet
Aldermen
• Kevin “Turtle” Cormier
• Anita Freeland Dupuis
• John Ryan Laseter
• Chad J. LeMaire
• “Zim” Livingston
• Claudette Simon Price
• Gale Smith
• Jason Suire
• Scott D. Vallo
Village of Maurice
Mayor
• Wayne Theriot
Chief of Police
• Neil Arsement
• Kelly Broussard Hardy
• Guy Nerren
Aldermen
• Sherry Sherman Howell
• Phyllis Catalon Johnson
• Warren Rost
• Jonathan Schlicher
Justice of the Peace Ward 1
•”Chris” Langlinais
• Brian Richard
• Carl Toups
Vermilion Parish
School Board
District A
• David Dupuis
District B
• Chris Gautreaux
District C
• Laura LeBeouf
District D
• John Breaux
• Stacy Landry
• Dale Stelly
District E
• Jean Broussard
• Charlotte C. Detraz
District F
• Kibbie P. Pillette Sr.
District G
• Sara Bourgeois Duplechain
• Jason Roy
District H
• Christopher Hebert
• Kristy Kloesel Hebert
Judge, Court of Appeal
3rd Circuit, 3rd District
• Jonathan Perry
U. S. Representative 3rd
Congressional District
• “Rob” Anderson
• Aaron J. Andrus
• “Josh” Guillory
• Clay Higgins
• Mildred “Mimi” Methvin
• Larry Rader
• Verone Thomas
Secretary of State
• Kyle Ardoin
• Heather Cloud
• “Gwen” Collins-Greenup
• A.G. Crowe
• “Rick” Edmonds
• Renee Fontenot Free
• Thomas J. Kennedy III
• Matthew Paul “Matt” Moreau
• Julie Stokes